Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Haberler

Adnan Menderes’in idam edildi

Kader arkadaşları Zorlu ve Polatkan da ondan bir gün önce darağacına çıkarılıp aynı akibete uğratılmışlardı.

Türkiye’nin eski Başbakanlarından Adnan Menderes, 1960 yılında gerçekleşen askeri darbenin ardından başlayan ve yaklaşık bir yıl süren yargı sürecinin sonunda idam edildi.

Menderes, Demokrat Parti’nin lideri olarak ülkeyi yönetirken, 27 Mayıs 1960’ta gerçekleşen askeri darbenin ardından görevden alındı. Ardından başlayan yargılama süreci, Türkiye’nin siyasi tarihinde önemli bir dönemeç olarak kabul ediliyor.

Menderes ve hükümeti, eleştirilere ve protestolara neden olan bazı politika ve uygulamalarla suçlandı. Darbenin ardından kurulan mahkemelerde yapılan yargılama sonucunda Menderes, “anayasal düzeni yıkmak” ve “anayasayı ihlal etmek” suçlarından mahkum edildi.

Mahkeme kararı sonucunda, Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından idam kararı onaylandı. Adnan Menderes, bugün (17 Eylül 1961) tarihinde İmralı Adası’nda idam edildi.

Adnan Menderes’in idamı, Türkiye’nin siyasi tarihinde önemli bir olay olarak hala tartışılmaktadır. Bazıları onun hükümeti dönemindeki reformları ve siyasi katılımı öne çıkartırken, diğerleri ise yargı kararını ülkenin demokrasisi için bir dönüm noktası olarak görmektedir.

Menderes’in idamı, Türk siyasi tarihine damgasını vurmuş ve hala Türkiye’nin siyasi hafızasında önemli bir yer tutmaktadır.

14 Mayıs 1950 seçimiyle iktidar olup DP hükümetini kurduktan sonraki ilk icraatının, tek parti devrinde Türkçeye çevrilen ezanı aslına çevirmesiydi.

Adnan Menderes başbakanken birçok kez Eyüp Sultan Camiinde sabah namazına gelerek cemaatle beraber namaz kılar ve dua eder; sonra geldiği gibi sessizce ayrılırdı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]