GündemVideo

Türkiye’nin, İsmail Ersözoğlu’nun iadesini istediği iddia edildi

Türkiye Cumhuriyeti, Ukrayna'da ikamet eden Gülen Hareketi mensuplarının peşini bırakmıyor.

Türkiye’nin Ukrayna’dan iadesini istediği 10 kişilik listede, Gülen Hareketi’nin Ukrayna’daki üst düzey yöneticilerinden Dr. İsmail Ersözoğlu’nun olduğu da bildirildi.

Türk vatandaşlarının MİT operasyonu ile kaçırılması ve Ukraynalı makamların da bu konuda ilk başta “bilmiyoruz, duymadık, görmedik, bizimle ilgili değil” türünden çelişkili ve muğlak açıklamaları sonrası Ukrayna basınından “Strana.ua” gazetesi Emniyet kaynaklarından elde ettiği MİT’in hedefindeki isimler listesini yayımlanmıştı.

Listede on kişi olduğu, Yusuf İnan ve Salih Zeki Yiğit’in götürüldüğü geriye kalan 8 kişiden sadece; Hasan Hüseyin Kes, Ümit Karagözlü, Gökhan Demir ve Yunus Erdoğdu’nun isimleri basına sızmıştı.

Ukraynahaber.com geçen sene verilen on kişilik listeye giden isimler yerine yeni ilaveler yapılarak güncellenmiş bir liste gönderdiği bilgisine ulaştı. Edinilen bilgiye göre Dr. İsmail Ersözoğlu da Türkiye’nin iadesini istediği kişiler listesinde. Geçtiğimiz son 3 ayda defeatle Türkiye’deki evi polis ekiplerince basılan Ersözoğlu da bulunuyor.

MİT’İN HEDEFİNDEKİ 10 TÜRK’ÜN LİSTESİNDE
Geçen yıl yayınlanan listede adı geçen, Hasan Hüseyin Kes ile Ümit Karagozlu’nün Ukrayna’dan ayrıldığı tespit edildi. Listede adı olanlardan diğerleri ise Türkiye Cumhuriyet’inin pasaportlarına tahdit koyması gerekçesiyle yurt dışına çıkmadıkları kaydedildi.

Ukrayna, 2018 yılının temmuz ayında gazeteci Yusuf İnan ile Salih Zeki Yiğit’i Türkiye teslim etmişti.

Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayip Erdoğan, 2018 yılı Kasım ayında, “Önümüzdeki dönemde de Ukrayna’daki FETÖ varlığının tümüyle ortadan kaldırılması için işbirliğimizin devam edeceğine inanıyorum” demişti. Erdoğan ile Poroşenko ülkedeki Gülen ile bağlantılı kişilerin tamamının 2019 Kasım ayına kadar iade edilmesi konusunda anlaşmıştı.

Poroşenko’nun cumhurbaşkanlığı seçimleri kaybettiği için Erdoğan ile arasındaki gizili anlaşmanın akıbeti bilinmiyor.

Poroşenko’ya yüzde 73 gibi büyük bir fark atarak seçilen Volodımır Zelenskıy’nin yasal zemine oturmayan hukuka aykırı bu tür anlaşmalar yapıp yapmayacağı merak konusu.

DR. İSMAİL ERSÖZOĞLU KİMDİR?
Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü mezunu (1998) İsmail Ersözoğlu, öğretmenliğe 1998’de Bosna Hersek’in Bihaç şehrindeki Una-Sana Koleji’nde başladı. Bosna’da iki yıl süren matematik öğretmenliği akabinde kariyerine 2000 yılından itibaren Ukrayna’nın Odesa şehrinde devam etti. 13 yıl Odesa’daki Karadeniz Lisesi’nde, öğretmenlik, müdür yardımcılığı ve genel müdürlük yaptı. 2013 yılından bu tarafa ise Uluslararası Meridyen Okulu’nda yöneticilik görevinde bulundu. Güney Ukrayna Milli K. D. Uşınnskiy Pedagoji Üniversitesi’nde eğitim üzerine doktorasını tamamladı.
Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da düzenlenen darbe girişimi sonrası başlatılan ‘FETÖ’ soruşturmalarına dair istatistiklere ulaşıldı. Adalet Bakanlığı’nın 18 Ocak 2019 tarihli son istatistiğine göre ‘FETÖ’ üyeliği iddiasıyla hakkında adli işlem yapılanların sayısı 500 bin 650’ye yükseldi. Bunların 379 bin 732’sini erkekler, 103 bin 517’sini ise kadınlar oluşturdu. ‘FETÖ’ üyeliği iddiasıyla 2 bin 60 çocuğa da adli işlem yapıldı.

260 BİN KİŞİNİN DOSYASI DERDEST
Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, ‘FETÖ’ soruşturmaları kapsamında Türkiye genelindeki savcılıklarda 142 bin 184 dosya açıldı. Halen soruşturma veya kovuşturması süren kişi sayısı ise 259 bin 99 olarak belirlendi.

Derdest soruşturmalarda 181 bin 455 kişi şüpheliyken, halen süren davalarda ise 78 bin 544 kişi sanık olarak yargılanıyor.

Cezaevinde ‘FETÖ’ üyeliği iddiasıyla 30 bin 679 kişi bulunuyor. Bunlardan 18 bin 679’u hükümlü veya hüküm özlü. Diğerleri ise tutuklu. FETÖ’den soruşturma veya kovuşturma geçirirken kaçan 22 bin 1 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı ve halen bu kişiler aranıyor.

24 bin 335’i soruşturma, 53 bin 20’si kovuşturma aşamasında olmak üzere 77 bin 355 kişi hakkında adli kontrol kararı uygulanıyor.

Hapishanelerde anneleriyle kalan bebeklerin sayısı ise 742’ye çıktı.

Türkiye’deki cadı avından kaçan Gülen taraftarlarına başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere ABD ve Kanada gibi ülkelere iltica ediyor. Avrupa Birliği ve batı ülkeleri Gülen Hareketi’nin “terörist” olarak tanımlamıyor. Hollanda Yüksek Mahkemesi geçtiğimiz günlerde bütün Gülen Hareketi mensuplarının iltica başvurularının onaylanması yönünde karar aldı.

Fethullah Gülen, 1999 yılından bu tarafa ABD’de ikamet ediyor.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

It has been claimed that Turkey demands the return of Ismail Ersözoğlu.

https://rus.ukraynahaber.com/ua24novosti/%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b8/20/06/2019/2328/

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Erdoğan rejiminin basit mit elemanlarının masum öğretmenlerin peşine düşmekten başka işi yok!Allah belalarini versin.Kazdiklari kuyulara kendileri düşerler inşallah

      1. Rabbim sana öyle bir dert versin ki geri buraya gelip özür diletsin sana… Amin Allah’ım bu yorumu yazana cehennemi buarada yaşat ve bur yorum için olduğunu da hatırlat!

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu