EğitimHaberler

Kiev Büyükelçisi Samsar öğretmenler günü resepsiyonu verdi

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle, Ukraynalı ve Kiev’de görev yapan Türk öğretmeleri ağırladı.

Büyükelçiliğin rezidansında verilen resepsiyona; Kiev İl Milli Eğitim Müdürü Oksana Dobrovolska, Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Edebiyat Enstitüsü Türkoloji Bölümü Başkanı Vladimir Pidvoynıy, Kiev ilçe milli eğitim müdürleri, Uluslararası Meridyen Okulları idarecileri, seçmeli yabancı dil olarak Türkçeyi teşvik eden sınıf açan Ukrayna devlet okullarının müdürleri ve çok sayıda Ukraynalı Türkçe öğretmeni katıldı.

Büyükelçisi Mehmet Samsar, konuklara 24 Kasım Öğretmenler gününün tarihçesi ve öğretmenlik mesleğinin önemini vurgulayan bir konuşma yaptı.

Bir çocuk için aileden önce bilgi kaynağının öğretmen olduğuna dikkat çeken Samsar; “Belki birçok durumda anneden babadan çok sizlerin payı vardır. Gerek zaman olarak gerek ilk defa bazı şeyleri sizlerden duymaları itibariyle çocukların üzerinde en büyük etkiyi yapan onları şekillendiren sizlersiniz. Bazen bir arkadaş, bazen bir ailenin büyüğü, bazen bir umut, bazen de bir rol model oluyorsunuz” dedi.

Karadeniz’in sıcak ilişkiler neticesinde bir dostluk köprüsüne dönüştüğünü söyleyen Samsar, 2010 yılından itibaren Türkiye ile Ukrayna’nın ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine çıktığını belirtti.

Rezidansa geldiğinde kendisini Türkiye’ye gitmiş gibi hissettiğini söyleyen Oksana Dobrovolska, Büyükelçi’ye davetinden dolayı teşekkür etti.

Kiev’de faaliyet göstere Meridyen Okulu’nun çalışmalarından övgü ile söz eden, İl Eğitim Müdürü Dobrovolska, Meridyen Okulu ile birlikte hâlihazırda devam eden Türkçe Olimpiyatları gibi çok sayıda müşterek projelerinin olduğunu dile getirdi.

Büyükelçi Samsar’ın eşi Feruza Hanım davetlilere kendi elleriyle hazırladığı; yaprak sarması ve şeker parenin yanı sıra Büyükelçiliğin Aşçısı Tekin Polat tarafından yapılan Türk mutfağından seçme lezzetler ikram edildi.

Gecenin sonunda İl Eğitim Müdürü Dobrovolska rezidanstaki piyanonun başına geçerek Kiev’in ilçe eğitim müdürlerinin koro eşliğinde mini bir konser verdi.

Ukraynalı öğretmenler kendilerinin bu vesileyle hatırlanılması, yakın alaka ve sıcak ilgiden dolayı Büyükelçi Samsar’a teşekkür etti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

NOT: FOTOĞRAFI BÜYÜLTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu