Haberler

[VİDEO] “Zaman 25 yıldır tavrını milli iradeden yana koydu”

Zaman Gazetesi 25. yıldönümünü Ankara’da verdiği resepsiyonla kutladı. Resepsiyona çok sayıda siyasetçi, gazeteci, sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Resepsiyona katılanlar Zaman’ın 25 yıllık yayın hayatı süresince, haktan ve haklıdan yanında olduğunu, ülkenin demokratikleşmesinde tavrını milli iradeden yana koyduğunu vurguladı.

Resepsiyona katılanlardan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Zaman Gazetesi’nin 25 yıldır milletin birliğine ve bütünlüğüne hizmet ettiğini belirterek, “Zaman Gazetesi, sadece Türkiye’de değil dünyada olup biteni ayağımıza getiriyor. Türk demokrasi tarihinin en kritik süreçlerinde Zaman, hep kritik rol oynadı. Tavrını milli iraden yana koydu.” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise 25 yıldır Zaman’ı takip ettiğini ifade ederek, “Daha nice 25. yıllara diyorum. Başarılar diliyorum.” dedi.

HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç da “Zaman Gazetesi Türkiye’nin demokratikleşme sürecine katkısını herkes biliyor. Nice 25. yıllara ulaşmasını diliyorum. Bundan sonra yeni anayasa ve demokratikleşme sürecinde katkısına ihtiyaç var.” diye konuştu.

DSP Genel Başkanı Masum Türker ise 25 yıl önce Ankara’da yayın hayatına başlayan Zaman’ın, çok ilgisini çektiğini aktararak şunları söyledi: “Çok kısa zamanda ulusal bir gazete haline geldi. 25. yılında artık birçok haber ajansı ve televizyona de öncülük ediyor. Özellikle, Zaman’ın aykırı görüşlere de sayfalarında yer vermesi çok olumlu.”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Zaman yayınlarının asırlar sürmesini dileyip şunları söyledi: “İlk sayılarını hatırlıyorum. Çok başarılı entelektüeli bir araya getiriyordu. Şimdi görsel anlamda da kendini çok yeniledi. Muhteva anlamında da entelektüelliği içerisinde mezcedebilen bir neşriyat oldu. Demokratikleşme süreci için basının öncü olması lazım. Bundan en çok istifade edenler, entelektüeller ve basındır. Aksi durumda özgür basın olması mümkün değil. Zaman Türkiye’de demokratikleşmenin öncüsü ve sözcüsü. Ayrıca, yurtdışında da bir çok ülkede Türkiye’nin sesini duyuruyor.”

Zaman’ın 25. yıldönümü dolayısıyla verdiği resepsiyona katılan diğer konukların gazete hakkındaki görüşleri şöyle:

Türkiye Pratisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener: Doğrusunu söylemek gerekirse, Zaman’ı yayınlanmaya ilk başladığı dönemde almaya başladım. Devamlı alıyordum. Yayın hayatında başarılar diliyorum.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin: Nice 25 yıllar diliyorum. Bir Zaman okuru olarak bu sürecin zorlu geçirdiğini düşünüyorum. Zaman için çaba sarfedenleri, emek verenleri kutluyorum. Nice yüzyıllara diliyorum. Zaman Gazetesi’ni tek kelimede anlatmak gerekirse bence o kelime; ‘vicdandır.’

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış: Zaman Gazetesi’nin 25 yıllık serüvenine bakınca “Türkiye’de Zaman” ne çabuk geçti.” demenin mümkün olmadığını, Zaman Gazetesi’nin 25 yılda kat ettiği mesafeyi görünce gelecek adına umutlarımızın daha da arttığını görüyoruz. 25 yıl önce acaba 30 bin tiraja nasıl ulaşırız diye yola çıkan, ama bugün 1 milyon tiraja yaklaşan Zaman Gazetesi, ilkeli ve objektif habercilik anlayışıyla bu tirajın da ötesine ulaşan bir etki alanına sahip oldu. En önemlisi de Zaman Gazetesi, sadece bir gazete olarak değil, aynı zamanda demokrasiyi ve özgürlükleri esas alan, milli ve manevi değerlerimizi yükselten bir fikir platformu olarak Türk halkının gönlünde müstesna bir yere sahip oldu. Esasen Zaman Gazetesi’nin 25 yıllık yolculuğunu anlamlı kılan en önemli husus, Türkiye’nin son 25 yıldaki yolculuğu ile paralellik arz etmesidir. İnandığı ilkeler ve değerler açısından, yaşadığı zorluklar ve buna rağmen kat ettiği mesafe açısından Zaman Gazetesi Türkiye’den, Türkiye Zaman Gazetesi’nden bağımsız düşünülemez. Bu yolculuğun yansıdığı en somut platformlardan olan Avrupa Birliği sürecinde de Türkiye’nin son 25 yılda kat ettiği mesafeyi Zaman Gazetesi’nin sayfalarının mükemmel bir şekilde resmettiğini görüyoruz. Zaman Gazetesi’nin 25. yıldönümünü tekrar tebrik ediyor, geleceğe dair umutlarınızın güçclendiği daha nice 25 yıl dileklerimle, “Türkiye’de Zaman hiç geçmeyecek” diyorum.

AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek: Nice 25. yıllar diliyorum. Dolu dolu 25 yıl geçirdi. Hem demokrasinin hem özgürlüklerin gelişmesinde büyük katıları oldu. 25 yılda, her konuda cesaretli ve tarafsız bir yayın anlayışı sergiledi. Ülkemizin demokratikleşmesinde çok önemli katkıları var. Basında çok önemli bir yeri dolduruyor. Tirajı yüksek, dünyada da önemli bir yer edindi. Türkiye’nin 25 yıllık değişim ve dönüşümünde büyük katkıları var.

AK Parti milletvekili Şamil Tayyar: 25 yıl çok çabuk geçti. Benim meslek hayatımla aynı süre. Zaman olmasaydı Türkiye’nin derin yapılarla ve çetelerle mücadelesi eksik kalırdı. Medyanın kendine çekidüzen vermesinde ve çağa ayak uydurmasında da önemli görevler üstlendi. İyi ki Zaman var.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak: Zaman Gazetesi’nin 25. yılını tebrik ediyorum.

CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlütaslanoğlu: İnsanların özgür olduğu toplumlarda demokrasi de gelişir. Zaman Gazetesi’nin Türk demokrasine katkıları olmuştur.

CHP İstanbul milletvekili Aydın Ayaydın: Zaman’ın büyük bir okur kitlesi var. Mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum. Objektif bir yayıncılık anlayışına sahip. 25. yılını kutlamak için buraya geldim. Nice 25. yıllar diliyorum.

İstanbul Bağımsız Milletvekili İhsan Barutçu: Zaman Gazetesi bu milletin değerlerinin temsilcisi olmuştur. Türk demokrasisine yaptığı katkılar yadsınamaz. Milli ahlak ve değerlerin her zaman savunucusu olmuştur.

RTÜK Başkanı Davut Dursun: Zaman’ın 25. Kuruluş yıldönümünü tebrik ediyorum. Zaman, alanında çok önemli bir boşluğu dolduruyor. Sayfa tasarımında içeriğine kadar kendine has bir çizgisi var. Doğru haberler veriyor. 25 yıl ciddi bir zaman dilimi.

Yenişafak Ankara Yayın Temsilcisi Abdulkadir Selvi: Türkiye’nin demokratikleşmesi ve özgürleşmesinde öncü rol üstlendi. Nice 25. Yıllar diliyorum.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Sever: Zaman, kendi alanında önemli bir boşluğu doldurdu. İstikrarını koruyarak bu konuma geldi. Basınımızda layıkıyla bu yeri doldurdu.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak: Türk basın hayatında zamanın önemli bir yeri var. İçerik ve tasarım olarak kendine has bir çizgisi var. 25. yılını kutlar başarılar dilerim.

Ankara Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı: 25 yıl çok çabuk geçti. Ülkemize milletimize hayırlı haberler veriyor Zaman. Nice 25 yıllar diliyorum. Tarafsız bir yayın anlayışıyla ülkemizin geleceği adına önemli haberler yapıyor.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir: Zaman Gazetesi Türkiye’nin en büyük tirajlı gazetelerinden birisi. Özellikle yapıcı yayınlar yapan bir gazete. Nice mutlu yıllar diliyoruz. Allah daha çok okunmayı nasip etsin.

Mehmet Akif Derneği Başkanı ve eski Zaman çalışanı Mehmet Çiftçigüzeli: Zaman Gazetesi’nde iki yıl kulis yazıları yazdım, röportajlar yaptım. Böyle bir kış gününde Zaman sıcaklığını yüzümüze vuruyor. Ülkemizi, insanımızı kuşatıyor.

Başbakan Başdanışmanı İbrahim Kalın: Türkiye’de uzun ömürlü kurumlar kurmak kolay değil. Zaman ise bunun en güzel örneği. Türkiye’nin tarihi Zaman ile birlikte değişti ve gelişti. Benim Türkiye tarihini kendisinden takip ettiğim bir yayın organı. Zaman bilgi ve belgeye verdiği ehemmiyet ile Türk basın hayatında farklılık oluşturdu.

Ankara Valisi Alaattin Yüksel: Zaman gazetesinin 25. yılını en derin duygularla kutluyorum. Doğru haber ve yayında gazetenin yayınını çok önemsiyorum. Şayet basın sektöründe bir değerlendirme yapılacaksa, Zaman benim için ön planda bir gazete. Ayrıca Zaman’ın haberlerini çok önemsiyorum, çünkü hem genel hem de yerel haberlerde doğru bilgiler yer alıyor. Her sabah kalktığımda güne Zaman Gazetesi’yle başlıyorum. Ve keyifle okuduğum bir gazete.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki: 1980’li yıllarda üniversitede olduğum dönemlerde, gazetenin çıktığı günleri hatırlıyorum. ‘El ele elli bine’ kampanyasından bugünlere gelindi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman: Zaman’ı ilk okumaya 2004 yılında başladım. Haber ve yorumlarını kendime yakın hissettim. Özellikle çok sıkıntılı günlerde yaptığı pozitif haberlerle biz okurlarını hep rahatlaşmıştır. Beni en çok Zaman’ın pozitif haberciliği etkilemektedir. Daha nice 25 yıl diliyorum.

Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Çiğdem Toker: Zaman’ın yaşı benim mesleğe başlama yıldönümüme başlıyor. Rüzgarlıda aynı binada çalıştık. 25. yılın benim için ayrı bir önemi var.

NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç: Öncelikle nice 25. yıllar diliyoruz. Zaman Gazetesi basında önemli bir isim. Önümüzdeki yıllarda da nice iyi haberler görmek istiyoruz. NTV olarak bizi atlatmadığı sürece okuyacağımız gazete.

TRT-6 Koordinatörü Fettullah Kırbaş: Zaman 25. yılına çok zorlu yollardan geçerek geldi. Ben çok iyi hatırlıyorum başlangıcını. Çok zorlu dönemde bayrağı devraldı ve her geçen gün başarılarını, tirajını kararlı bir şekilde sabırla artırdı, bugünlere geldi.

Samanyolu Grubu Ankara Temsilcisi Abdullah Abdülkadiroğlu: Zaman Gazetesi Türkiye’nin de ötesinde bir dünya markası. Dünyanın bir çok ülkesinde farklı dillerde basılan bir gazete. Bugün dünyanın bir çok ülkesinde bulunanların, yaşayanların koltuk altında Zaman Gazetesi var. Dolasıyla Türkiye’de ve dünyanın bir çok ülkesinde 10 dilde basılan bir gazete.

TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar: Zaman Gazetesi 25. yılını çok çabuk doldurdu. Nasıl doldurduğunu anlamadık desek, yeridir. 25 yılda çok büyük mesafeler kaydetti. Önemi, yenilikçiliği ve içeriğiyle öncü bir basın yayın organı. Tirajı itibariyle de Türkiye’nin en çok satan gazetelerinden biri. Okuyucuları için bir inci. Zaman Gazetesi’nin çok daha ileri gideceğine ve basındaki öncü konumunu sürdüreceğine inanıyorum.

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu: 25 yıldır ilgiyle okuyorum. Sadece mizanpajıyla değil içeriğiyle de dünyaya bakışımı belirginleştirdi. Okuyucusunun dünya bakışını değiştirmeye, katkıda bulunmaya devam ediyor.

Kanal 24 Ankara Temsilcisi Taşkın Koç: Zaman Gazetesi’ne daha nice 25. yıllar diliyorum. Demokrasi medya ilişkisi açısından baktığımızda, Zaman Gazetesi son çeyrek yüzyılda demokrasiye önemli katkıları oldu. Bu çizgisini diğer medya organlarına da örnek olmasını temenni ediyorum.

Habertürk Televizyonu Ankara Temsilcisi Alican Türkoğlu: Zaman Gazetesi kurulduğu 1986 yılından beri iyi yayın politikası izledi. Bir ngazetenin 25 yıl yayınını sürdürmesi medya açısından çok önemli. Bu başarısıdan dolayı Zaman ailesinin 25. yıldönümünü kutluyorum.

ATV Ankara Temsilcisi Mehmet Akarca: Rakip olarak da refik olarak da Zaman’ı beğenerek okuyorum. Gerek mizanpajı, gerek haberciliğiyle yakından takip ettiğimiz bir yayıncılık yapıyor. Nice 25 yıllara diliyorum.

TV 8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan: Zaman Gazetesi’nin Türkiye’de çok önemli bir yeri var. Türk demokrasinde, hoşgörüsünde çok önemli bir yeri var. Daha nice yıllara diyorum. Allah nazardan saklasın.

Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi Yener Dönmez: Türk medyasında önemli bir yeri olan gazete. Medyanın görevi daha sağduyulu olması. Bunu da Zaman başarıyor. Tirajı, icratları ile Türkiye’de önemli bir görev üstleniyor.

Habertürk Gazetesi Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya: Çeyrek asır gazetecilikte kolay değildir. Bu sektörde uzun süre kalmak zor. Abonelik sistemiyle, yeni mizanpajıyla Türkiye’nin önemli bir gazetesidir.

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet: Zaman Gazetesi Türk basının amiralidir. 11 yaşından beri bu gazeteyi takip ediyorum, etmekten de büyük mutluluk duyuyorum.

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu: Zaman hayatın anlamı. Böylesine bir gazetede adıyla hayatla bütünleşiyor. 25. yıl Zaman’ın kıymetini anlatıyor. Satış ve pazarlamada örnek gazete. Bu ülkenin değerlerine sahip çıkıyor.

Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan: Çok heyecanlıyım. 13-14 yılım bu gazete geçti. Çamurlu sokaktan dünya markası oldu. 30-50 binden 1 milyona gelmiş, medyada önemli bir yer sahibi. Zaman aynı zamanda Türk medyasının değişmezi oldu.

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone: Öncelikle nazik davetiniz için teşekkür ederim. Todays Zaman Gazetesi dahil bütün aileyi tebrik ederim. Türk demokrasisinde çok önemli ve çok özel yeri olduğunu görüyorum. Başarıların devamını diliyorum. Türk diplomasisi için yurt dışında Türkiye’nin sesini duyurarak çok önemli işler başarıyor.

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erol Oral: Zaman Gazetesi bireysel olarak hayatımıza önemli katkıları olduğu gibi toplumsal hayatımızda da önemli bir dönüşümün habercisi olmuştur. Her gün bir sonraki güne okumak için merakla beklediğimiz bir gazete olarak hafızalarda yer etmiştir. Milyona ulaşan tirajıyla adete nirengi noktası olmuştur.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban: Zaman Gazetesi Türk medyasında önemli bir yeri dolduruyor. Zaman Gazetesi yazdıklarıyla Türk medyasında doğru ve tarafsız haberciliğin önemli bir temsilcisi oldu. Nice 25. yıllara.

Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş: Çeyrek asır kutlu olsun. Zaman basına yeni bir soluk getirdi. Ben spor adamıyım. Amatör spora her zaman destek veriyorsunuz, halterin her zaman yanında oldunuz.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu