Haberler

‘Güzellik yarışmasına katıldığı için, taşlanarak öldürüldü’ haberi asılsız çıktı

Bazı basın organlarında yayınlanan “Kırım’da Müslüman bir kız güzellik yarışmasına katıldığı için taşlanarak öldürüldüğü haberi asılsız çıktı. Ukrayna İçişleri Bakanlığı ve Kırım yetkilileri, söz konusu haberi Rus basınında gördüklerini, iddiaların gerçeksiz olduğunu söyledi. Ukrayna İçişleri Bakanlığı, ormanda ölü bulunan 19 yaşında bir Rus kızın haberinin çarpıtılarak verildiğini duyurdu.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Kırım Emniyet Müdürü Sergey Reznikov, Simferopol’de yaptığı basın açıklamasında: “Trajik olayın yaşandığı yerde herhangi bir dini motife rastlanmadı. Araştırıyoruz. Cinayetin cinsel nedenlerle olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, kızın cesedi pantolonu indirilmiş halde bulundu. Adi bir cinayet vaakası, cinayetin kesinlikle ne etnik ne de dini bir amaçla işlendiğine dair iz yok. Failleri araştırıyoruz” dedi.

Bakanlığın açıklamasında Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki Sovyetskiy İlçesi’nde kayıp olan ve arana 19 yaşındaki Rus asıllı Katya Koren isimli kızın cesedine ulaştıklarını ifade etti. Söz konusu kızın Müslüman olmadığı ve kafasına taş vurularak şeriat kanunları gereği öldürülmediği vurgulandı.

The Daily Mail’de yer alan haberde Kırım’da genç Müslüman bir kızın güzellik yarışmasına katıldığı için taşlanarak öldürüldüğü iddia edilmişti.

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklamada bulunan Ukrayna İçişleri Bakanlığı Kırım Müdürlüğü, “18 Mayıs’ta Sovyetskiy İlçesi’nde ormanlık arazide bir genç kızın bulunduğu ihbarı aldık. Olay yerine çok sayıda ekip sevk ettik. Olay yeri inceleme ekibi maktulün kimliğini hemen tespit etti. Çünkü, bir hafta önce kaybolan 19 yaşındaki bu kızı arıyorduk. Açık kafa travmasından öldüğü tespit edilen kızın boynunda da boğma izleri vardı. Yapılan soruşturma sürecinde 16 yaşında aynı bölgede yaşayan sınıf arkadaşı bir erkek zanlı gözaltına alındı. Avukatı ve bir pedagogun bulunduğu ortamda ifadesi alınan gencin beyanı kameraya kaydedildi. İlk ifadesinde kızı ormana bir şey kaybettiğini ve kendisine yardımcı olması bahanesiyle götürdüğü ve öldürdüğünü söyledi. Zanlı daha sonra bu ifadesini reddetti. Soruşturma dosyası açıldı. Emniyet mensupları katilin bulunması için delil toplamaya devam ediyor” diye konuştu.

“PROVOKASYON VE YALAN HABER”
Cihan’a konuyu değerlendiren Kırım Tatarlarının lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ise , “Biz de bu haberi Rus basınından öğrendik. Daha sonra aslını araştırdık. Gerçekten de bir kızın cesedini bulmuşlar, sonra da fail olarak 16 yaşındaki (Bilal Gaziyev) bir Kırım Tatarı çocuğu yakalamışlar. İlk ifadesinde kızı kendisinin öldürdüğünü söyleyen genç, daha sonra mahkemede polis zoru ile cinayeti üslendiğini açıklayarak ilk ifadesini değiştirmiş. Bu cinayeti dünya basını da sanki dini bir cinayetmiş gibi çarpıtarak ve saçma bir şekilde verdi. Hâlihazırda yargı süreci devam ediyor. Gerçekten kızın katili bu çocuk mu başkaları mı halen net değil. Rus basını da konuyu araştırıp soruşturmadan ‘şeriata göre taşlanarak öldürüldü ‘ gibi saçma bir şekilde verdi. Kız Müslüman değil üstelik, Rus asıllı. Tahminlere göre haber yazıyorlar. Bütün bu yapılanlar sadece provokasyon ve yalan haber” dedi.

Öte yandan turizmciler, Rus basının her yıl turizm sezonunun başında Kırım hakkında çarpıtma ve provokasyona yönelik haberler yaparak Rus turistlerin Karadeniz kıyısındaki Soçi gibi Rus tatil beldelerine yönlendirilmeye çalıştığını iddia etti.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu