28 Mayıs 2017
SON HABERLER:

Anket

Sizce erken seçimlerde hangi parti oy kaybeder?

Sonuçlar


Ekonomi
Ekonomi

Ekonomi (794)

Pazartesi, 08 Mayıs 2017 06:29

Türkiye, domatesi Ukrayna'dan alıyor

Yazar UKRAYNA HABER

Sözde tarım ülkesi Türkiye'nin yabancı ülkelere tarım ürünleri için 126.5 milyar dolar gönderdi.

Kendi domatesini satacak ülke arayan Türkiye'nin artık kuru fasulyeden, domatese artık en temel ürünlerin bile ithalatçısı durumuna düştü.

Ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin hazırladığı tarım raporuna göre, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarında Türkiye'nin tarım ithalatı 126.5 milyar dolara ulaştı. Domates ihraç edecek pazar arayan Türkiye'nin domates ithalatçısı olduğu da bu sayede ortaya çıktı.

CHP'nin “Türkiye'nin tarım ithalatı” raporunda “Türkiye'de 5.5 milyona yakın kişinin çalıştığı tarım sektörünün toplam üretimi 60 milyar dolar civarında kalırken, ABD'de 2.3 milyon kişinin çalıştığı tarım sektörünün toplam üretimi Türkiye'nin üç katını aşarak 175 milyar dolara ulaşıyor.

Avustralya'da tarımda kişi başına yıllık ortalama 93 bin dolarlık üretim yapılırken, bu rakam Türkiye'de 10 bin dolarda kalıyor. Tarım sektörünün bu verimsiz yapısı Türkiye'deki yoksulluğun en önemli nedenlerinden birini oluşturmaktadır” denildi.

Türkiye domatesi, KKTC, Romanya, Ukrayna'dan, elmayı Şili, İtalya, Fransa, Bosna-Hersek, Ukrayna, İran ve ABD'den ihtal etmek durumunda kaldı. Raporda enginarı bile ithal ettiğimiz ortaya çıktı. Türkiye, Mısır, KKTC ve Irak'tan enginar ithal ediyor. Rapora göre, AKP'nin iktidarda olduğu 2003-2016 dönemini kapsayan 14 yıllık dönemde Türkiye dünyadan toplam 126.5 milyar dolarlık tarım ürünü (işlenmiş tarım ürünleri de dahil) ithal etti.

2002'de yıllık 2.5 milyar dolar tarım ürünü ithalatı yapan Türkiye, 2014'te 14.2 milyar dolar, 2015 ve 2016'da sırasıyla 14.5 ve 14.3 milyar dolarlık ithalat yaptı.
NEREDEN, NE İTHAL EDİYORUZ

ARMUT: Şili, Arjantin, Çin, Güney Afrika
ARPA: Ukrayna, Fransa, Rusya, Almanya
AYÇİÇEĞİ: Moldova, Bulgaristan, Romanya ANTEP FISTIĞI: İtalya, Almanya, Mısır, İran BUĞDAY: Rusya, Kazakistan, ABD, Meksika
ÇAY: Sri Lanka, Kenya, Endonezya, Çin, İran
DOMATES: Rusya, KKTC, Romanya, Ukrayna
ELMA: Şili, İtalya, Fransa, Bosna-Hersek, ABD ENGİNAR: Mısır, KKTC, Irak
KURU FASULYE: Çin, Mısır, Arjantin, Peru
SALATALIK: Rusya, Belarus, Gürcistan,
KABAK: Ukrayna, Rusya, Çin, G. Afrika
PATATES: Hollanda, Almanya, Fransa, KKTC, KURU SOĞAN: Hollanda, İran, Rusya
YULAF: Ukrayna, Macaristan, Fransa, İspanya
NAR: Rusya, Peru, Şili, İtalya, Kolombiya NOHUT: Meksika, Hindistan, Arjantin


Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki liman şehri Odesa ile İstanbul arasında feribotla yolcu taşımacılığı yeninden başladı.

Daha önce Odesa ile Karaköy limanları arasındaki yolcu taşımacılığı şimdi Haydarpaşa limanı olarak yeniden düzenlendi.

Yolcu taşıma önündeki engel Haydarpaşa limanına gümrük noktası açılması ile kalmış oldu.

Bundan böyle, Odesa ile Haydarpaşa arasında haftada iki kez, salı ve cuma günleri feribot seferleri düzenlenecek.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Sibiga, twitter sayfasından yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Odesa Limanı ile İstanbul'un Haydarpaşa Limanı arasında direkt yolcu seferlerinin başladığını bildirdi.

Ukrayna Feribot İşletmeleri'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Odesa ile Haydarpaşa arasında haftada iki kez, salı ve cuma günleri feribot seferleri düzenlenecek. İki liman arasındaki yolculuk süresinin 23 saat olacağı belirtiliyor.

Ücretler ise tek yön için 85 dolardan başlıyor. Ücretlerde çocuk indirimleri ise şöyle: 12 yaşında kadar yüzde 50, 5 yaşına kadar yüzde 70, bir yaşına kadar ise yüzde 90.
UKRAYNA HABER


Dünya Bankası, Ukrayna ekonomisinin yüzde 2 büyümesini bekliyor. Dünya Bankası'nın Ukrayna direktörü Satu Kahkonen, Ukrayna ekonomisinin bu yıl yüzde 2 büyümesinin beklendiğini söyledi.

Ukrayna'nın emeklilik, emlak, sağlık ve enerji alanlarında reformları hızlandırması gerektiğini belirten Faruk Han, bu reformların uygulanması halinde büyümenin orta vadede yüzde 4'e hızlanabileceğini vurguladı.

Kahkonen yaptığı değerlendirmede Ukrayna'da bu yıl enflasyonun yüzde 10 olacağını öngördüklerini de belirtti.

UKRAYNA HABER


Ukrayna'nın başkenti Kiev’de 29 – 31 Mart tarihleri arasında gerçekleşen UITT Fuarı sona erdi.

Açılış töreninde; Ukrayna hükümet yetkilileri, katılımcı ülkelerin diplomatları, turizm temsilcileri, Ukrayna Ekonomi Bakanlığı Turizm Bölümü Müdürü Ivan Liptuga ve Kiev Şehir Yönetimi Turizm Bölümü Başkanı Anton Taranenko katıldı.

Ukrayna’nın en büyük ve sektörün en önemli fuarlarından olan UITT (Ukraine International Travel & Tourism), 29 - 31 Mart tarihleri arasında Kiev’de gerçekleşti. Ukrayna'nın önde gelen seyahat endüstrisi etkinliği ve seyahat işini kurmanın etkili bir yolu olarak evrensel olarak tanınan Ukrayna Uluslararası Seyahat ve Turizm fuarı olan UITT, bu yıl 30 ülkeden 200 şirketi ağırladı.

Bulgaristan, Gürcistan, Dominik Cumhuriyeti, Mısır, Hindistan, Endonezya, İtalya, İspanya, Katalonya, Kıbrıs, Küba, Litvanya, Malta, Filistin, Polonya, ABD, Tanzanya, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan, İsrail, Fas, Slovakya, Sri Lanka, Karadağ, Arnavutluk katılan ülkeler arasında. Belarus ve Litvanya ise fuara ilk kez katılan ülkeler oldu.

Fuarı dünyanın dört bir yanından 16 binden fazla kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

UKRAYNA HABER


Avrupa Birliği (AB)'nden uzaklaştığı için motorsuz kalan Türkiye'nin ilk yerli tankı Altay'ı yürütecek motor Ukrayna'da bulundu.

Daha önce imzalanan ve Türkiye'nin Avrupa ülkelerinden motor almak istemesi üzerine feshedilen anlaşma konusu Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman'ın Ankara ziyareti sırasında yeninden gündeme geldi. Ve liderler Ukrayna tankı hususunda uzlaştı.

Türkiye'nin Avrupa'ya "Faşist" ve "Nazi" gibi sert tavrı sonucunda Avrupa birliği Türkiye'ye yaptırımlara başladı. Yaptırımlar kapsamında Avusturya, yerli firma TÜMOSAN'a, motor projesini iptal etti.

Yeni bir tank motoru arayışa giren Savunma Sanayi Müsteşarlığı, aradığı desteği Ukrayna'da buldu.

Ukrayna savunma şirketlerinden sorumlu devlet kurumu Ukroboronprom'un genel müdürü Roman Romanov, online savunma dergisi C4 defence'e yaptığı açıklamada, "Tank motoru için imzalar atıldı." dedi.

Ukrayna Başbakanı Groysman'ın 14 Mart'taki Ankara ziyaretinde iki ülke arasında işbirliği için ön anlaşma imzalandığı bilgisini veren Romanov, iki ülke politikacılarının istekli olması halinde konunun teknik açıdan sorunlu olmadığını söyledi.

Ukrayna bu anlaşma ile altay tankı için 6TD3 motorunu öneriyor. İşbirliği modelinin Türkiye'de ortak üretim ya da teknoloji transferi gibi konuları ne ölçüde içereceği ise henüz net değil. Altay tankının seri üretim aşamasında fabrikadan çıkacak ilk 250 tankta Alman MTU motoru kullanılacak. Türkiye tankın uluslararası ticareti için tüm lisans hakları kendisinde olan bir motora ihtiyaç duyuyor.

Öte yandan tankın kabul süreci de tamamlandı. Prototipleri üreten Otokar, tüm kabul testlerininin tamamlandığını duyurdu.

Tankın seri üretiminde hangi firma ya da firmaların görev alacağına savunma sanayi müsteşarlığı karar verecek.

İşte Alman ve Ukrayna tank motoru kıyaslaması:


Ukrayna Tank Motoru:

Altay Tankı Prototipi...


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moskova ziyaretinde Rusların henüz piyasaya sürmedikleri MC-21 yolcu uçağına talip olması sürpriz ile karşılandı.

Ruslar bugüne kadar yolcu uçağı üretiminde çok kötü şöhrete sahip.

Özellilke Yakovlev ve Tupolev serisi uçaklar dünyada en çok kaza yapan uçaklar arasında gösteriliyor.

Bu şöhreti silmeye çalışan Ruslar, Airbus ve Boeing ile rekabet edebilecek MC 21 üzerinde çalışıyor.

Henüz piyasaya çıkmayan bu uçaklara en son Erdoğan talip oldu. Rus yolcu uçaklarının üreticisi İrkut şirketi de, bazı Türk şirketlerle görüşme halinde olduklarını açıkladı.

Peki kim, neden niçin nasıl alacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye`nin MC-21 tipi Rus yolcu uçaklarını alacağını söyledi ama kimin alacağını söylemedi.

Türkiye’de devlet uçaklarını bile THY aldığına göre herhalde THY alacak.

THY alacaksa ikinci olarak nasıl alacak sorusu akıllara geliyor. THY şu anda zararda. En son Türk Hava Yolları (THY) KAP’a finansal raporunu bildirdi. THY’nin bildirdiğine göre; 2016 yılındaki zarar 47.000.000 TL. Hatta THY en son aldığı 30 uçağı bile hangara çekti.

Hangarda bekleyen uçaklarla birlikte THY’nin elinde 48 uçak boş boş yatıyor. THY’nin hangarlarda yatan 48 uçağın zararının aylık 70 milyon dolar.

Bunca zararda olan ve elinde 48 tane boşta uçak bulunan THY peki neden bu uçakları satın alacak soru ise daha da merak uyandırıyor.

En son Varlık Fonuna devredilen THY Türkiye’nin en değerli şirketlerinden biri. Ancak AKP’nin partizan tutumu. Ticari olarak düşünülmeyen yatırımlar yüzünden sürekli değer kaybediyor. THY ayrıca bu yıl personeline de zam yapmadı.

Erdoğan’ın ısrarı ile en son 30 uçağını hangara çeken THY, Tunus’un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali’nin VIP uçağını 78 milyon dolara satın aldı. AKP ve Sarayın Ruslarla pazarlık için ortaya attığı bu düşünce Türkiye’ye ne kadara mal olacağı merak ediliyor.

Samanyolu


İstanbul’un yeni havalimanı için Rus Sberbank’tan 500 milyon Euro kredi alındı. Sberbank söz konusu kaynağı Türkiye’deki iştiraki Denizbank aracılığı ile verdiği bildirildi. 16 yıllık kredi bir ara ödemelerin aksaması nedeniyle durma noktasına gelen havalimanı inşaatında kullanılıyor.

İGA Havalimanı İşletmesi (IGA), İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapımında kullanılmak üzere Rusya’nın en büyük bankası Sberbank ile 500 milyon Euro’luk kredi için anlaştı. Sberbank, söz konusu finansmanı Türkiye’deki yatırımı Denizbank aracılığı ile sağlayacak.

St. Petersburg’da gerçekleşen Uluslararası Ekonomik Forum (SPIEF 2015) çerçevesinde sağlanan mutabakatı Sberbank adına Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ adına da Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir ve Cemal Kalyoncu imzaladı.

Yeni havalimanı ile Sberbank’ın sağlayacağı 500 milyon Euro’luk kredi 16 yılı kapsıyor. Bu rakamın 30 milyon Euro’luk kısmı işletme sermayesi kredisi şeklinde olacak.

Anlaşma sonrası açıklama yapan İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını hayata geçireceklerini söyledi. Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gorkov da "Dünyanın en büyük havalimanı inşaatının yapımı ve işletmesinde finans desteği sağlamaktan memnunuz.

Proje tamamlandıktan sonra yıllık 150 milyon yolcu kapasitesinin olması planlanıyor. Biz önde olan Türk şirketleri ile işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.Türkiye, Almanların kıskandığı 3. Havalimanını Rus parasıyla yapıyor6 MİLYAR EURO’LUK YATIRIM YAPILACAK
Yeni havalimanı ile ilgili 6 milyar Euro olarak planlanan yatırımın 1.5 milyarlık kısmı konsorsiyum üyesi 5 şirketin koyacağı öz kaynaktan, 4.5 milyarı ise proje finansmanından sağlanacak.

Ukraynalılardan dünyaya ders gibi bir davranış. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü tehdit eden Rusya'ya karşı tepki gösteren vatansever Ukrayna halkı, Rus şirketlerini Ukrayna'da batırmaya devam ediyor.

Rusya'nın, Kırım'ı işgal etmesine tepki olarak Ukraynalıların Rus telefon operatörlerini bitirmeleri akabinde benzin almayarak Rus petrol devi Lukoil'e tası tarağı toplattı.

Rus petrol şirketi Lukoil’in işleri durma noktasına geldiği Ukrayna pazarında son aktiflerini de satarak ayrıldığını bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Ivano-Frankivsk bölgesinde yer alan Karpatneftekhim petro-kimya tesisinin Lukoil’e ait yüzde yüzlük hissesinin satıldığı belirtildi.

Söz konusu satış işlemiyle Ukrayna pazarından tamamen ayrılan şirketin, satıştan ne kadar gelir elde ettiği ise açıklanmadı.

Lukoil'in Başkanı Vagit Alekperov, bir süre önce yaptığı açıklamada, Karpatneftekhim tesisini 100 ila 350 milyon dolar arasında bir fiyata satmak istediklerini söylemişti.

Rus şirket, Ukrayna’nın Odesa kentinde bulunan rafinerisini ve ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan benzin istasyonlarını da 2014 yılında elinden çıkarmıştı.

UKRAYNA HABER


Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, resmi Berlin ziyareti kapsamında çerçevesinde Alman iş çevrelerinin temsilcileri ile de bir araya geldi.

Poroşenko, Alman işadamlarına Ukrayna'da devam eden reformlar hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Poroşenko'nun gündemini; bankacılık sistemini, enerji sektöründe yapılan reformlar, yolsuzlukla mücadele, ülkenin makroekonomik durum ve yatırım iklimi oluşturdu.

Poroşenko burada, Ukrayna ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki derin ve kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasının Kiev ile Berlin arasında işbirliğinin artırmasının yanı sıra umut verici fırsatlara yol açtığını söyledi.

Poroşenko ayrıca, Ukrayna ile Almanya arasındaki ikili ticaret ve yatırım işbirliğini güçlendirilmesi için güçlü bir siyasi irade varlığına dikkat çekti.

Toplantıya, önde gelen telekomünikasyon, inşaat, tarım şirketlerinin ve Alman bankalarının temsilcileri katıldı.

@erdogduy | YUNUS ERDOĞDU - yunuserdogdu@hotmail.com


Dünyanın en büyük ayçiçeği yağı ihracatçısı: UkraynaDünyanın en büyük ayçiçeği yağı ihracatçısı konumundaki Ukrayna, geçtiğimiz bir yıl içerisinde üretimini yüzde 20 arttırmayı başardı.

Ukrayna Devlet İstatistik Kurumu, Ukrayna'da 2016'da 4,4 milyon ton rafine edilmemiş ayçiçeği yağı üretildiğini ve bu rakamın önceki yılına nazaran yüzde 20,2 daha fazla olduğunu açıkladı.

Öte yandan 'Ukroliyaprom' derneğin verdiği bilgilere göre 2016'da Ukrayna'da rekor sayıda ayçiçeği yağı 4,8 milyon ton ihraç edildi bu ise önceki 2015 yılına göre yüzde 23 fazla olduğunu bildirildi. Böylece 2016'da 4,8 milyar dolarlık ayçiçeği yağı ihraç edildi.

@erdogduy | YUNUS ERDOĞDU - yunuserdogdu@hotmail.com

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Yunus Erdoğdu

Ben, ezelden beri mülteciyim.

Ben, ezelden beri mülteciyim.

Yaklaşık yedi asır evvel Anadolu coğrafyasına iltica eden, Türkmen milleti...

Hits:393Devamı...

Referandum, sonuçlarına güvenir misiniz?

Referandum, sonuçlarına güvenir misiniz?

Toplumda, güven bunalımı var. İnsan, güvene en çok; fitnenin arttığı,...

Hits:2382Devamı...

İsmail Bahar

Nisan bahar türküsüdür

Nisan bahar türküsüdür

Nisan bitmek üzere, gec kaldığımı biliyorum ‘bahar’ demeye... Mart’ın 1’ini, 21...

Hits:2467Devamı...

Kayısı çiçeği

Kayısı çiçeği

Bahar vakti kar yağar mı?En azından hiç beklemeyiz yağacağını.Cenâb-ı Hakk’ın...

Hits:30292Devamı...

Şükrettin Aslanoğlu

Kutlu Doğumun Ya Rasulallah!

Kutlu Doğumun Ya Rasulallah!

Sensizliğin en büyük yaramız olduğu mevsimlerdeyiz Ya RasulAllah…Merhemimiz sen ol...

Hits:1506Devamı...

Kapkara bir gecede dolunay gibi

Kapkara bir gecede dolunay gibi

Şaban-ı Muazzam’ın 15. gecesi... Adlandırıldığı şekliyle Beraat Gecesi, Beraat Kandili...Karanlığı...

Hits:25441Devamı...

Kerem Aslan

Myanmar’a yardım! [2]

Myanmar’a yardım! [2]

Myanmar, Myanmar Birliği Cumhuriyeti, Burma, Birmanya Kasırgalar, yokluklar,yoksulluklar... Bazen bu sıkıntılarla, bazen...

Hits:253Devamı...

Myanmar’a yardım! [1]

Myanmar’a yardım! [1]

Myanmar önceden beri hep yardıma ihtiyacıyla tanıdığım, bildiğim bir ülke...

Hits:250Devamı...

Bilişim

[FOTO GALERİ] Kodak sahneye Ektra akıllı telefon kamera ile çıkıyor

[FOTO GALERİ] Kodak sahneye Ektra akıllı telefon kamera ile çıkıyor

Söz konusu fotoğraf makineleri olduğunda, birçoğumuz için Kodak markasının ayrı...

Hits:286Devamı...

Whatsapp, Ukrayna'da da çöktü!

Whatsapp, Ukrayna'da da çöktü!

Dünyada bir milyardan fazla kullanıcıya sahip akıllı telefon uygulaması Whatsapp'de...

Hits:14229Devamı...

Otomobil

Tam cadılık: yerli dedikleri Cadillac çıktı

Tam cadılık: yerli dedikleri Cadillac çıktı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin prototipinin...

Hits:252721Devamı...

[FOTO GALERİ] Türkler, Ukraynalılardan 20 yılsonra Lexus ile tanışacak

[FOTO GALERİ] Türkler, Ukraynalılardan 20 yılsonra Lexus ile tanışacak

Japon otomotiv devi Toyota’nın 1989’da kurduğu lüks segment markası Lexus,...

Hits:354204Devamı...

Flag CounterAlexa Certified Traffic Ranking for http://ukraynahaber.com/

TÜRK BASINI
Birgün
Cumhuriyet
Yeni Asya