29 Mayıs 2017
SON HABERLER:

Anket

Sizce erken seçimlerde hangi parti oy kaybeder?

Sonuçlar


Misafir Kalem
Cuma, 31 Mart 2017 13:02

Booking.com alarmı

Yazar Mehmet Mülayim
Bu Ögeyi Oyla
(1 Oy)

Booking.com’un Türkiye’de yasaklar arasında yerini alması kimi çevreler tarafından büyük sevinç ve alkışla karşılandı. Ancak bu karar bazıları için büyük sevinç yaratırken, diğerleri içinde kara kara düşündürecek çok vahim sonuçlar doğuracak bir karar. Önümüzde böylesine kötü bir sezon beklenirken tam anlamıyla otelcinin ocağına bir incir ağacı daha dikmek.

Bu kararı; herkes kırmızı ışıkta geçiyor diye araç trafiğini yasaklamaya benzetiyorum. Yap düzenlemesini devam etsin. Ama düzenleme için ‘henüz açıklanmış’ bir karar yokken bu yasak son iki yılda aralıksız darbe alan sektöre vurulmuş önemli bir darbe daha.

Merak ediyorum, test edilen şey turizmcinin dayanma gücü ve sabrı mı diye. Geçen sene turizm için ‘Başımıza gelmeyen bir uzaylı istilası kaldı.’ derken meğerse o noktaya gelene kadar yeni sürprizlere açıkmışız.

Empati günümüzde hayatın bir parçası. Kendinizi Anadolu’nun güzide köşelerinden birisinde sadece Internet acenteleri vasıtası ile iç pazardan iş yapan bir minik otelin sahibinin yerine koyun. İç pazar rezervasyonlarının çoğunu aldığı booking.com kapandı, yok oldu. Booking.com’da istediği her an fiyatlarını değiştirebiliyor, kendi istediği komisyon oranını verebiliyor, ne zaman isterse kontenjanını arttırıp, azaltabiliyordu. Şimdi ne yapacak? Büyük oteller gibi acentelere reklam katkı paylarını nasıl verecek? O yatırımcının satış şartları ve kanalları minik otelinin altından kalkamayacağı şartlara ulaşma ihtimali oldukça yüksek. Artık kendi satışı ile ilgili tüm kontrolünü kaybedeceğine göre kapatıp gitsin mi?

Otelinin 30%’dan fazlasını özgürce ve hiçbir baskı altında olmaksızın idare edebildiği internet acenteleri ve web sitesi kanalı ile dolduran o kadar otel şimdi kimler tarafından nasıl ve hangi şartlarla dolacak. Otelci yine kendi işletmesinin ticari kararlarını bağımsızca ve rekabet koşulları içinde serbest piyasa ekonomisi kuralları ile nasıl idare edecek?

Booking.com burada sadece bir simge. Tıpkı onun gibi daha birçok internet acentesi benzer şartlarda faal ve otelciler tüm dünyada hızla yükselen bu iş anlayışı ile çalışmaktan da oldukça memnun. Bu kez hedefin booking.com olması, agresif internet pazarlaması ve yatırımları, işletmelerle yakın iş birliği ve iletişim içinde olması ve daha da önemlisi tüketici tarafından benimsenmesi nedenleri ile seçilmiş bir kurban gibi. Devamı da gelebilir mi? Kesinlikle gelecektir. Kendisini günümüz şartlarına uyarlayamamış iş anlayışlarının hakimiyeti nedeni ile olmayacak senaryo değil. Herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine.

Her Internet acentesinin kontratında BAR (Best Available Rate) olarak adlandırılan ‘En iyi fiyatı verme garantisi’ ile imza altına alınır. Bu tüketicinin avantajına olan bir durumdur ve amacı rekabet koşulları içinde tüketiciye en iyi fiyatın ulaştırılabilmesidir. Yoksa ‘İlla benim acenteme en düşük fiyatı ver.’ baskısı değildir.

Bir otelin kendi gelirini yönetebilmesi ve başarılı olabilmesi, kendi fiyatlarını ve şartlarını günlük olarak yönetebilmesine bağlıdır. Bu da sadece internet acenteleri ve kendi web sitesi ile mümkündür. Otelcinin kendi işini yönetme kararına karşı alınmış bu mahkeme kararı bir yandan da tüketicinin serbest piyasa ekonomisi içinde hür iradesi ile alışveriş yapma özgürlüğünün kısıtlanmaya çalışılmasıdır.

Bu konuda TÜRSAB temsil ettiği kesim için ne kadar tarafsa, tüm otel yatırımcıları, profesyonelleri ve tüketici birlikleri de aynı derecede karar alınırken dinlenmesi gereken taraflardır.

TÜRSAB bu davayı temsil ettiği acentelerin gördüğü zararlar için açmış olabilir. En tabi görevi üyelerinin hakkını korumaktır. Ancak otelcilerin ve tüketicilerinde hakları vardır. O sivil toplum örgütleri de kendi üstlerine düşen görevi eminim bu yanlışın düzeltilmesi için yapacaktır.

Turizm sektörü zaten elinde olmayan birçok nedenle SÜRDÜRÜLEBİLİR KRİZ YÖNETİMİ uzmanı olmuştur. Ancak isterseniz şansımızı da daha fazla zorlamayalım.

Esenlikler dilerim.

Mehmet Mülayim
HotelChk Business Danışmanlık A.Ş.
Satış & Pazarlama ve Operasyon Başkanı
‘Profesyonel Otel Satış ve Pazarlaması’ kitabı yazarı

Kaynak: http://www.tourismtoday.net/booking-com-alarmi-39574yy.htm


Son Düzenleme Cuma, 31 Mart 2017 13:48
Pazar, 26 Mart 2017 16:17

Ceviz kurdu…

Yazar BEKİR COŞKUN - SÖZCÜ
Bu Ögeyi Oyla
(2 Oy)

Bir tür tırtıl…
Gireceği kadar bir delik açıp cevizin içine girer…
Cevizin içi insan beynine benzer, başlar yemeye…
Buraya kadarı normal…

*

Yedikçe şişmanlar…
Karnı büyür…
Yeterince yükünü tutup doyunca gitmek ister, ama girdiği delikten çıkamaz…
Daha da kötü olanı; içi yenilince ceviz de kurumuş ve sertleşmiştir, deliği genişletmek artık olanaksızdır…
Kurtçuk oturur, delikten geçip çıkmak için tek çaresi vardır:
Zayıflamayı beklemek…
Aç kaldıkça zayıflar, eski cılız haline döner…
Ve bir gün çıkar…
Ama çıktığında mevsim bitmiş, ortada aç ve cılız bir kurtçuk ile…
Bir içsiz ceviz kalmıştır…

*

Aynen böyledir…
Yalanla, dolanla insanların beynine girdiler…
Onlar semizleşip zenginleşirken, ülkenin içi boşaldı…
Tam 35 bin mal varlığı yok edildi, içinde fabrikalar, limanlar, tersaneler, santraller de vardı, çocukların oynadığı parklar da…
Tarihinde ilk kez; dünyanın üç büyük kredi derecelendirme kurumu (Moody’s, S&P, Fitch) aynı zamanda kredi notunu düşürüp, Türkiye’yi “riskli ülke” ilan ettiler…
30 uluslararası dev yatırımcı ülkeyi terk etti…
Sokaklarında eşkıyanın dolaştığı, yargısız infazların yapıldığı, hukukun olmadığı, bebeklerin hapishanelere kapatıldığı, insani duyguların yitirildiği, toplumun birbirine düşman kamplara bölündüğü, kan-revan, ilkel bir ülkeye döndü burası…
İnsanlar devletten korkmaya başladılar…
Ve dünya böyle bir ülkeyi dışladı…
AB hayali bitti, ABD dahi Arap ülkeleri arasına sokup terörist muamelesi çekti…
En dost ülkeler devlet adamlarını sınır dışı etti…
Sonuçta; içi boşaltılmış, dünyada dostu kalmamış, istenmeyen, kovulan, itibarsız bir memleket kaldı size…

*

İşte…
Demokrasi ile girip, devleti yiyip, beyinleri kemirdikçe zenginleşip güçlenenler, geldikleri delikten çıkamıyorlar…
Dünyanın gözünde küçülüp beş paralık diktatörlükle işin içinden çıkmayı deniyorlar…
Bu referandum bunun için…
Ceviz kurdunun hikayesidir…

Bekir Coşkun - Sözcü


Son Düzenleme Salı, 30 Kasım 1999 02:00
Bu Ögeyi Oyla
(2 Oy)

Herkesin bir planı var, Allah’ın da bir planı var.

Ve Allah plan yapanların en hayırlısı.

Erdoğan tam 3 yıldır, meydanlarda, ekranlarda, dünyada gittiği ülkelerde, yaptığı konuşmalarda, yolladığı mektuplarda, verdiği rüşvetlerle, ettiği tehditlerle, yaptığı kanlı ve gözyaşı dolu planlarla, Hizmet Hareketi’ni terörist ilan etmeye çalışıyor.

Ve 3 yılın sonunda ortaya çıkan tablo.

1- ABD’de 530 bin dolar para vererek tuttuğu lobicisinin, Dış işleri bakanı ve damadı ile, ABD’de yasal olarak bulunan Fethullah Gülen’i kaçırma planı yapacak kadar gözü dönmüş, kanun tanımaz bir zihniyette biri olduğu ortaya çıktı.

ABD medyası dünden beri bu konuyu konuşuyor.

Tüm Amerika, Erdoğan’ın;

-Adam kaçıran

-Rüşvet veren

-Dünyayı terörle tehdit eden biri olduğunu gördü.

Erdoğan’ın şu anda imajı, Saddam Hüseyin ve Usame Bin Ladin’den bir farkı yok.

2- Erdoğan dünya ve insanlık için büyük bir tehdit.

Bunun böyle olduğunu artık iyice anlayan Avrupa, Erdoğan ve zihniyetindeki insanlara karşı önlemler almaya başladı.

Sizce, Avrupa ülkelerinin AKP bakanlarını ülkelerine almamasının tek sebebi, referandum çalışmalarının yapılmasını istememe midir?

Hayır asla

Avrupa ülkeleri, Erdoğan’ı bir terör örgütü lideri, taraftarlarını da terör örgütü üyesi pozisyonunda görmeye başladı.

Ondandır ki, Avrupa’da yasaklar gelmeye başladı.

Bu sebepledir ki, Avrupa ülkelerinde casusluk soruşturması adı altında, Erdoğan taraftarlarına operasyonlar başladı.

Avrupa ülkeleri, Avrupa’da yaşanan saldırı ve patlamaların arkasında Erdoğan’ın ve Erdoğan’ın kontrol ettiği IŞİD militanlarının olabiceği ve olduğunu ciddi olarak düşünmeye başladı.

IŞİD’e silah yolladığı artık herkes tarafından malum olan Erdoğan, söylemleri ve söylemlerinin hemen ardında Avrupa’da yaşanan patlamalarla, artık sadece silah yollayan değil, silah yolladıkları militanlara emir ve talimat veren biride olduğunu anladılar ve tesbit ettiler.

Bundan dolayı önlemler almaya başladılar.

Ve ilerleyen günlerde bu tedbir ve yaptırımlar daha da artacaktır.

3- Saray teteikçisi Fatih Tezcan’ın youtube üzerinden yaptığı konuşmada, Fethullah Gülen ve 20-30 kişlilik bir listedeki kişilerin infaz edilmesi gerektiğini söylemesi de, Erdoğan zihniyetinin neler yapmayı planladıklarını bir kere daha ortaya çıkmıştır.

Tezcan, Kandil gibi Pensilvanya’nında bombalanması gerektiği söyledi.

Koskoca bir devleti, terörist bir ülke konumuna getirecek kadar gözleri dönmüş olan bu zihniyet, dünya tarafından nasıl bir terör örgütü olduğu bir kere daha ortaya görmüş oldu.

Tüm bu yaşananlar ve ortaya çıkan ve çıkacak olanlar, Erdoğan ve zihniyetinin bir terör örgütü haline geldiğini dünyaya göstermiştir.

Artık Erdoğan, adam kaçıran, bomba patlatan, saldırı yapan, başka ülkelerin topraklarına bombalı saldırı yapmayı planlayan, insanların listelenerek, suikast planlarını yapan bir zihniyette olduğunu dünya görmüştür.

Umarım ve dilerim, erdoğan zihniyeti planlarını gerçekleştiremeden ve bu ülkeye daha fazla zarar vermeden bir an önce gider.

Bu süreçte, Hizmet Hareketi’nde olan insanlar, özellikle ön saflarda bulunanların kendilerine çok dikkat etmesi ve güvenlik konusunda dikkatli olmalarını tavsiye ederim.

Bulundukarı ülkelerde, güvenlik birimlerine mutlaka durumlarını bildirmelerini tavsiye ederim.

Allah tüm masumları, böyle alçakça planlar yapanlardan korusun.

YENİ HAMLE - FUAT BARANSon Düzenleme Salı, 30 Kasım 1999 02:00
Bu Ögeyi Oyla
(1 Oy)

Hz. Muhammed istihbarattan sorumlu sahabesi Huzeyfe El-Yemeni ‘ye hitaben; “Bir gün gelecek Kur’an’dan bir resim, İslam’dan bir isim, Müslümandan sadece bir cisim kalacak. Birçok kişi maddi çıkar için dinini feda edecek. Kazanç, belirli kişiler arasında dolaşacak, dar gelirliler açlık ve sıkıntıya düşecek. Fitne egemen olacak ve tecrübesizler başa geçecek. Üç şey çok kıymetlenecek; helal para, kendisiyle amel edinen sünnet ve candan bir dost. Köylüler şehirlere akın edecek ve belirsiz deve çobanları, bina yaptırmakta birbirleriyle yarışacak.

İlim azalacak, cehalet, anarşi ve cinayetler artacak, adam öldürmek hafif bir suç sayılacak. Hilesiz iş yapılamayacak, tacirler ve yazarlar artacak, kalem bollaşacak. Büyükler merhametsiz, küçükler hürmetsiz olacak. Minareler çoğalacak, camiler süslenip ziynetlenecek. Hainlere emin, emin olanlara hain denilecek. Kişiye, şerrinden korkulduğu için ikramda bulunulacak. Sözler hep yalan ve birbirine muhalif olacak. Amir ve memur çok, doğru iş yapan az olacak. Zenginler ticaret için, hafızlar riya ve sulta sahipleri gösteriş için hacca gidecek” demişti. O günleri yaşıyoruz.

İslam terbiyesinde, Muhammedi Sünnetinde mütevazı olmanın, dini vecibeleri sükût içinde icra etmenin emirlerini duymadınız mı? Mekke ve Medine’yi birçok kez ziyaret ettim. Umre vecibesini de defalarca yerine getirdim. Her iki dini mekânda, seyit ve şerif soyundan gelen dostlarım var. Kâbe’yi yıkama ve örtüsünü tekrar serpme şerefine nail grup arasında yer alan Şerif soyundan ailenin özel misafirleri olarak bulundum. Bunun reklamını, ticaretini mi yaptık, görüntüler mi paylaştık?

Kâbe’nin içinden fotoğraf çekmişler. O fotoğrafları dikkatlice inceleyin mermer duvarlar, şaşalı sütunlar ve modern aydınlatma sistemiyle Kâbe’nin gizemi de maneviyat ruhu da resmen katledilmiş. Allah’ın evi en alttakilere kapalı olmalı ki içeriye sadece özel ve kıymetli misafirler buyur ediliyor. En alttakiler Kâbe’nin duvarına veya kapısının ucuna dokunmak istese oraya dikilen ağzı salyalı küfürbaz nöbetçiler tarafından geri püskürtülüyor.

TEK OSMANLI MİRASI

Mekke ve Medine senelerdir süre gelen hummalı bir inşaat şantiyesi görünümünde. Taş ve toz yığınından oluşan yabancı bir gezegende dolaşıyor gibi olursunuz. Dağlar, tepeler eritiliyor. Buralara beton yığını gökdelen yeni oteller kuruluyor. Üstelik bu çalışmalar, tarihi eserler yok edilerek, geçmişin bütün izleri silinerek yapılıyor. Osmanlıcık oynayan bizim yerli siyasi artistler, Hicaz’da ayakta kalan tek Osmanlı mimarisi olan kaleyi kökünden söküp atanlara gıkı çıkmıyor.

Bir yandan konforlu uçaklar, klimalı yıldızlı oteller, açık büfelerde sunulan dünya mutfağından menüler, pahalı hediyeler, sekiz silindirli devasa cipler ve mütevazı Kâbe’yi bilmem hangi uçuk kattan seyreden kibirli modern umreciler, hacılar. İslam dininin ikame etmek istediği eşitliği, kardeşliği yalnızca Makam-i Şerifte namaza durduklarında yaşayan, gerçek dünyalarına döndüklerinde kardeşlerine karşı sırtlan kesilen hinoğlu hinler.Müslüman âlemi kan ve gözyaşı okyanusunda boğulurken, telef olurken, zevk-u sefa içinde, her türlü içkinin, kadının, hap ve hamburger dünyasında boğulan obozite “Müslüman” kimlikli mahlûklar.

Aydınlık


Son Düzenleme Salı, 21 Mart 2017 07:23
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Yunus Erdoğdu

Ben, ezelden beri mülteciyim.

Ben, ezelden beri mülteciyim.

Yaklaşık yedi asır evvel Anadolu coğrafyasına iltica eden, Türkmen milleti...

Hits:405Devamı...

Referandum, sonuçlarına güvenir misiniz?

Referandum, sonuçlarına güvenir misiniz?

Toplumda, güven bunalımı var. İnsan, güvene en çok; fitnenin arttığı,...

Hits:2397Devamı...

İsmail Bahar

Nisan bahar türküsüdür

Nisan bahar türküsüdür

Nisan bitmek üzere, gec kaldığımı biliyorum ‘bahar’ demeye... Mart’ın 1’ini, 21...

Hits:2492Devamı...

Kayısı çiçeği

Kayısı çiçeği

Bahar vakti kar yağar mı?En azından hiç beklemeyiz yağacağını.Cenâb-ı Hakk’ın...

Hits:30415Devamı...

Şükrettin Aslanoğlu

Kutlu Doğumun Ya Rasulallah!

Kutlu Doğumun Ya Rasulallah!

Sensizliğin en büyük yaramız olduğu mevsimlerdeyiz Ya RasulAllah…Merhemimiz sen ol...

Hits:1518Devamı...

Kapkara bir gecede dolunay gibi

Kapkara bir gecede dolunay gibi

Şaban-ı Muazzam’ın 15. gecesi... Adlandırıldığı şekliyle Beraat Gecesi, Beraat Kandili...Karanlığı...

Hits:25534Devamı...

Kerem Aslan

Myanmar’a yardım! [2]

Myanmar’a yardım! [2]

Myanmar, Myanmar Birliği Cumhuriyeti, Burma, Birmanya Kasırgalar, yokluklar,yoksulluklar... Bazen bu sıkıntılarla, bazen...

Hits:363Devamı...

Myanmar’a yardım! [1]

Myanmar’a yardım! [1]

Myanmar önceden beri hep yardıma ihtiyacıyla tanıdığım, bildiğim bir ülke...

Hits:355Devamı...

Bilişim

[FOTO GALERİ] Kodak sahneye Ektra akıllı telefon kamera ile çıkıyor

[FOTO GALERİ] Kodak sahneye Ektra akıllı telefon kamera ile çıkıyor

Söz konusu fotoğraf makineleri olduğunda, birçoğumuz için Kodak markasının ayrı...

Hits:394Devamı...

Whatsapp, Ukrayna'da da çöktü!

Whatsapp, Ukrayna'da da çöktü!

Dünyada bir milyardan fazla kullanıcıya sahip akıllı telefon uygulaması Whatsapp'de...

Hits:14978Devamı...

Otomobil

Tam cadılık: yerli dedikleri Cadillac çıktı

Tam cadılık: yerli dedikleri Cadillac çıktı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin prototipinin...

Hits:253962Devamı...

[FOTO GALERİ] Türkler, Ukraynalılardan 20 yılsonra Lexus ile tanışacak

[FOTO GALERİ] Türkler, Ukraynalılardan 20 yılsonra Lexus ile tanışacak

Japon otomotiv devi Toyota’nın 1989’da kurduğu lüks segment markası Lexus,...

Hits:355200Devamı...

Flag CounterAlexa Certified Traffic Ranking for http://ukraynahaber.com/

TÜRK BASINI
Birgün
Cumhuriyet
Yeni Asya