Reklam
Türkiye

Cezaevinde ilaçları verilmeyen öğretmen Halime Gülsu hayatını kaybetti

Hukukun ve adaletin ayaklar altına alındığı Türkiye'de, İngilizce öğretmeni 67 gün işkence gördü.

Reklam

Önce işkence iddialarıyla gündeme gelen, daha sonra ise tutuklu olarak tutulduğu cezaevinde kullanması zorunlu ilaçları verilmeyen, doktor raporu kaybedilen Halime Gülsu bu sabah hayatını kaybetti. Eşi de tutuklu olan Gülsu’ya atfedilen suç hapisteki KHK’lı ailelere yardım için içli köfte yapıp satmak.

Hapisteki KHK’lı ailelere yardım için içli köfte yapıp satmakla suçlanan ve tutuklanan İngilizce öğretmeni Halime Gülsu cezaevinde kullanması zorunlu ilaçlarının verilmemesi sonucu hayatını kaybetti.

Mersin’de gözaltına alınan ve beraberindeki kadınlarla birlikte işkence iddialarıyla gündeme gelen Gülsu’ya gözaltında olduğu 15 gün boyunca ve sonrasında ilaçları verilmedi. Eşi de tutuklu olan Gülsu hakkında tutulan sağlık raporlarının kaybolduğu ileri sürüldü. İki kez komaya giren, yoğun bakımda olması gerekirken 21 kişilik koğuşta kalmaya zorlanan Göksu bu sabah vefat etti.

Gülen Cemaati üyesi olduğu gerekçesiyle 20 Şubat 2018 tarihinde gözaltına alınan Halime Gülsu, ‘silahlı terör örgütü üyesi’ olmakla suçlandı. Somut bir delil olmamasına rağmen keyfi olarak Tarsus cezaevine gönderildi. Gülsu’nun vefatını Zübeyir Gülsu, “Kardeşim Halime Gülsu bu gece vefat etti…Başımız sağ olsun…bir hesap daha ahrete kaldı,sorumluluğunu yerine getirmeyenlere hukuk önünde Allah’ın izniyle hesap soracağız…” ifadeleriyle duyurdu.

Sistemik lupus eritematozus hastası olan ve deri, eklemler, kan, böbrekler ve merkezi sinir sistemi olmak üzere vücudun farklı organlarını etkileyen kronik hastalıklarla mücadele eden Gülsu’nun tutuklandıktan sonra gönderildiği Tarsus cezaevindeki doktor raporu cezaevi görevlileri tarafından kaybedildi.

Tedavisinin yarım kalması ve ilerleyen hastalığı sebebiyle 25 Nisan’da Mersin Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Gülsu romotoloji servisine sevk edildi. Genç kadın doktor kontrolü altında kalması gerekirken yeniden cezaevine gönderildi. Cezaevinde tekrar komaya giren Gülsu’nun koğuş arkadaşlarının uyarısına rağmen gerekli sağlık yardımı yapılmadı. Bu durum hapishane sorumlularına bildirilmesine rağmen, yetkililer hiç bir müdahalede bulunmadı.

Halime Gülsu’nun ölümü cezaevlerinde uygulanan işkence, kötü muamele ve hukuk ihlallerini bir kez daha gündeme getirdi. İnsan hakları aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e seslenerek, “Sonunda dayanamadı, vefat etti Yazıklar olsun, bunun hesabını kim verecek? @abdulhamitgul @adalet_bakanlik Feryat edip, uyarmıştık..! Burası nasıl bir ülke, cezaevinde binlerce hasta, çocuk, anne?” sözleriyle tepkisini paylaştı.

Reklam
Etiketler
Reklam

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close