Haberler

AB ile Rusya, Ukrayna’da kapıştı: Galip şimdilik Rusya

Vilnius Zirvesi öncesinde Ukrayna’nın AB ile Ortaklık Anlaşması’nı imzalamayacağını açıklaması, AB’nin küçük düşürüldüğü ve Brüksel’in tamamen hazırlıksız yakalandığı yorumlarına yol açıyor. Ukrayna’yı uyaran AB, Rusya’nın Kiev’i tehdit ettiğini savunuyor. Rus yetkililer de AB’ye ‘şantaj yapıyorsunuz’ karşılığı veriyor.

– Avrupa Birliği’nin 28 devlet ve hükümet başkanı dün Vilnius’ta Doğu Ortaklığı adını verdikleri program çerçevesinde Azerbaycan, Beyaz Rusya,  Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna ile bir araya geldi ancak toplantının asıl amacı olan Ortaklık Anlaşması’nı Ukrayna’nın imzalamayacağını açıklaması Brüksel’i şoke etti. AB, kendisi yerine Rusya ile ‘safları sıklaştırmayı’ tercih eden Ukrayna’yı Vilnius Zirvesi öncesi uyardı.

AB’nin Ukrayna tarafından küçük düşürüldüğü ve Brüksel’in tamamen hazırlıksız yakalandığı yüksek sesle dile getiriliyor. Rusya’nın baskılarına dayanamayarak imzasını atmayan Ukrayna, AB’nin yumuşak gücünün sınırlarına ulaştığı yorumlarına da yol açtı. AB çevresindeki ülkeler gerek adaylık gerek ortaklık anlaşmaları ile olabildiğince Brüksel’e yaklaşmaya çalışıyor.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan zirve öncesi konuşan AB Komisyonu’nun genişleme ve Avrupa komşuluk ilişkilerinden sorumlu üyesi Stefan Füle, imza atmama konusunda direnilmesi durumunda bunun bir maliyetinin olacağını ve Ukrayna’nın ‘iktisadi istikbalini tehlikeye atacağını’ söyledi. AB, Doğu Ortaklığı’nın en büyük ülkesi 46 milyonluk Ukrayna ile yapacağı anlaşma ile eski Sovyet cumhuriyetlerine istikrar götürmeyi ve ticaretini artırmayı planlıyor. AB ile Rusya arasında kalan Ukrayna’nın Moskova’yı tercih etmesi Brüksel ile Rusya gerilimini tırmandırdı. Rusya’nın Ukrayna’yı tehdit ettiğini savunan AB’ye Rus yetkililer de ‘şantaj yapıyorsunuz’ karşılığı veriyor.

AB anlaşmasını imzalamadığı için ülkesinde kitlesel gösterilerle karşı karşıya kalan Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in zirveye katılarak Brüksel ile ilişkileri ‘tamamen koparmak istemediği’ mesajı vermesi bekleniyor. Ukraynalı yetkililer de AB ile Rusya arasındaki kavgada arada kalmaktan şikâyetçi. Müzakeresi yıllardır süren anlaşmayı imzalamayı reddeden Ukrayna’ya ateş püsküren AB yetkilileri, Kiev’e 600 milyon Euro’luk malî yardım yapmayı teklif ediyor. Yardımı ‘güzel ambalajlı şeker’e benzeten Yanukoviç, miktarın ‘tahkir edici’ olduğunu açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Putin’in AB anlaşmasını reddetmesi karşılığında Yanukoviç’e ne teklif ettiği tam olarak bilinmiyor. Diplomatlar, Rusya’nın daha ucuz doğalgaz, 1,3 milyar Euro’luk borcun ödenmesinde kolaylık ve iki ülke arasındaki ticaretin artmasını teklif ettiğini savunuyor. AB’nin iki günlük zirvede Moldova ile vize muafiyeti anlaşması da imzalaması bekleniyor.

BRÜKSEL – CİHAN

Etiketler

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu