Haberlerİş Dünyası

Kiev’de geleneksel TUİD iftarı gerçekleşti

Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) tarafından her yıl düzenlenen TUİD iftarı; Türk diasporası ve Ukrayna ve Türk iş dünyasının temsilcilerini bir araya getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar’ın da onurlandırdığı iftara, Pakistan Kiev Büyükelçisi Vacihat Ali Müfti ve Mısır Başkonsolosu Mustafa Ali’nin yanı sıra Büyükelçi Müsteşarı Şule Gürel, Birinci Katip Okan Turgut, İkinci Katip Fatih Öztürk, Kiev Ticaret Başmüşaviri Mehmet Ali Erkan, Ticaret Müşaviri Belkıs Gürsel Güleç, Kültür ve Turizm Müşaviri Berat Yıldız, THY Kiev Müdürü Hakan Yılmaz ve TUİD yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Türk Ukrayna İşadamları Yönetim Kurulu Başkanvekili Burak Pehlivan, organizasyonun açılış konuşmasında, TUİD’in iftarlarının artık geleneksel hale geldiğini belirterek; “Her yıl bu iftarda sayımız daha da artıyor, Ukrayna Türk toplumu güçlü bir topluluk ve bu gibi organizasyonlar bir araya gelmemize vesile oluyor” dedi.

Maiyetiyle birlikte iftar sofrasını şereflendiren Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar’a müteşekkir olduklarını ifade eden Burak Pehlivan, gecenin ev sahibi TUİD üyesi işadamı Murat Nalçacıoğlu’na da konukseverliği için teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

İftar esnasında bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nin yaptığı etkinlikler ile Ukrayna’daki Türk İş Dünyasının birliği ve beraberliği için önemli bir işlev üstlendiğini belirtti. Büyükelçi Samsar, TUİD’in faaliyetlerini, organizasyonlarını takdir ettiğini ifade ederken “TUİD yöneticilerine yapılan etkinlik için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.

PAKİSTAN’IN KİEV ELÇİSİNİN İLK KATILDIĞI ETKİNLİK OLDU
Pakistan Büyükelçisi Vacihat Ali Müfti ise Kiev’de göreve yeni başladığını ve katıldığı ilk etkinliğin Türklerin iftar organizasyonu olduğunu belirterek, Pakistanlıların ve Türklerin iki kardeş millet olduğunun altını çizdi.

Daha sonra söz alan Mısır Başkonsolosu Mustafa Ali, Mısır ve Türkiye’nin iki dost ülke olduğunu, burada Türk dostlarıyla beraber iftar açmış olmaktan büyüm memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Ramazan ayının bütün Müslümanlara hayır getirmesini temennisinde bulundu.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Mangal Restoranda gerçekleşen TUİD iftarına yaklaşık 200 kişi iştirak etti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Etiketler

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu