Haberler

[FOTO GALERİ] Karadeniz’de ‘Sea Breeze’ 2012 deniz tatbikatı başladı

Reklam

Ukrayna’nın güneyinde bulunan Odesa Şehri’nde Ukrayna ile Amerikan’ın birlikte katıldığı ‘Sea Breeze 2012’ deniz tatbikatı başladı. Tatbikatın ana konusu uluslararası operasyonlarla denizde güvenliği sağlama şeklinde olacağı açıklandı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Deniz Kuvvetleri Komutanı Vekili Koramiral Yuriy İlyin’in yaptığı açıklamada; “Tatbikat esnasında büyük bölümü deniz korsanlığı ile mücadele ve bu konuda uluslararası işbirliği ele üzerine olacak” dedi.

Tatbikata ABD’den Koramiral Frank Pandolfo komutanlığındaki 6. filo katılıyor. Tatbikat ABD tarafında, tarafından yönetilecek.

Odesa bölgesi ve Kara denizin kuzey-batısındaki poligonlarda gerçekleşecek tatbikata;  Türkiye, İsrail, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Bangladeş ve Katar gibi toplam 17 ülkenin askeri katılmakta.

Ukrayna tarafından tatbikata 6 gemi ve feribot, 36 adet tank ve zırhlı araç, Be-12 model uçak, Ka-27 ve Mi-14 model helikopterler, yaklaşık 300 kişilik Deniz Piyade Birliği Taktik Mücadele grubu iştirak edecek. Tatbikata katılan Ukrayna askerinin sayısının bin 300 kişiyi bulması bekleniyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Reklam
Etiketler
Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close